Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

انجمن گفتگو

انجمن گفتگو

تاریخچه لیزر و کاربرد ان
آخرین پست 07 اسفند 1395 12:21 ب.ظ بوسیله . 6 پاسخ ها.
مناسب چاپ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
مرتب سازی:
بعدیبعدی
شما مجاز به پاسخ به پست نمی باشید.
مولف پیام ها
درسا حسنیکاربر آفلاین می باشد
کاربر فعال
Basic Member
Basic Member
Posts:8

--
24 تير 1392 02:09 ب.ظ

  تاریخچه کشف لیزر به سالهای ۱۹۶۰ برمی‌گردد. اولین بار تولید لیزر از گاز CO۲ در سال ۱۹۶۱ با طول موج ۱۰/۶mm توسط جوان، بِنِت و هیرت (Javan, Bennett, Hereto) صورت گرفت و در سال ۱۹۶۴ لیزر با طول موج ۱/۰۶mm از Nd:YA۶ تولید شد.

  از سال ۱۹۶۲ به بعد گزارشهای متعددی در زمینه کاربردهای متالورژیکی لیزر که شامل جوشکاری نیز می‌باشد، موجود است. تا سال ۱۹۷۰ از لیزرهای با توان بالا و پیوسته در جوشکاری استفاده نشد و از لیزرهای پالسی استفاده شد. مشخصه اصلی در جوشکاری لیزری و اشعه الکترونی توسط Ready در سال ۱۹۷۱ وجود حالت جوشکاری نفوذی یا (سوراخ کلیدی) در تابش لیزر گزارش شده‌است. در واقع ایجاد سوراخ کلید در فلزات، در شدّ‌تهای بالای لیزر (MW/cm3) است و در نتیجه Keyhole نیاز به یک زمان کافی برای ایجاد شدن دارد و نمی‌تواند به آسانی در جوشکاری لیزری پالسی Overlap ایجاد شود. از سالهای ۷۲ـ۱۹۷۱ به بعد استفاده از لیزرهای CO۲ پیوسته این مسیر را تغییر داد. جوشهایی با نفوذ کامل در مقیاسهای بزرگ فولاد زنگ نزن مانند جوشهای اشعه الکترون در حالت سوراخ کلیدی ایجاد شدند. این تحقیقات در کشورهای ژاپن، آلمان و انگلستان انجام شدند. پیشرفتهای بعدی در جوشکاری لیزری CO۲ بر بهینه‌سازی بیشتر، منابع لیزر، افزایش کیفیت باریکه لیزر و فهم اندر کنش طراحی اتصال، سرعت جوشکاری، تمرکز اشعه و اثرات پلاسما در جوش‌پذیریمتمرکز شد. مطالعات در این زمینه تا توانهای KW۱۵ـ۱۲ ادامه یافته‌است. جوشکاری با Nd: YA۶ به علّت کم بودن طول موج آن (۱/۰۶mm) و کاهش باز تابش از مواد فلزی استفاده بیشتری نسبت به CO۲ می‌تواند داشته باشد. در سالهای آینده استفاده از لیزرهای دیودی (Diode) پیشرفتهای زیادی را در جوشکاری لیزری ایجاد خواهد کرد.

  نوري كه توسط ليزر گسيل مي گردد در يك سو و بسيار پر انرژي و درخشنده است و قدرت نفوذ بالايي نيز دارد. به طوري كه در الماس فرو مي رود. امروزه استفاده از ليزر در صنعت به عنوان جوش آورنده فلزات و در پزشكي به عنوان چاقوي جراحي بدون درد بسيار متداول است.

  ليزرها سه قسمت اصلي دارند:

  • پمپ انرژي يا چشمه انرژي: ممكن است اين پمپ اپتيكي يا شيميايي و ياحتي يك ليزر ديگر باشد.
  • ماده پايه وفعال كه نام گذاري ليزر بواسطه ماده فعال صو رت مي گيرد.
  • تشدید كننده اپتيكي : شامل دو آينه بازتابنده كلي و جزئي مي باشد.

  طرز كار يك ليزر ياقوتی:

  پمپ انرژي در اين ليزر از نوع اپتيكي مي باشد و يك لامپ مارپيچي تخليه است (flash tube) كه بدور كريستال ياقوت مدادي شكلي (ruby) پيچيده شده است. كريستال ياقوت ناخالص است و ماده فعال آن اكسيد برم و ماده پايه آن اكسيد آلومينيوم است. بعد از فعال شدن اين پمپ انرژي، كريستال ياقوت نور باران مي شود و بعضي از اتمها رادر اثرجذب القايي( stimulated absorption ) برانگيخته كرده وبه ترازهاي بالاتر مي برد.

  پديده جذب القايي: اتم برانگيخته = اتم+ فوتون

  با ادامه تشعشع پمپ، تعداد اتم هاي برانگيخته بيشتر از اتم هاي با انرژي كم مي شود. به اصطلاح واروني جمعيت رخ مي دهد. طبق قانون جذب و صدور انرژي پلانك، اتم هاي برانگيخته توان نگهداري انرژي زيادتر را نداشته و به تراز با انرژي كم بر مي گردند و انرژي اصافي را به صورت فوتون آزاد مي كنند كه به اين فرايند گسيل خودبخودي گفته مي شود. ولي از انجايي كه پمپ اپتيكي، مرتب به اتم ها فوتون مي تاباند، پديده ديگري زودتر اتفاق مي افتد كه به آن گسيل القايي (stimulated emission ) گفته مي شود. همان طور كه در شكل زير مي بينيد، وقتي يك فوتون به اتم برانگيخته بتابد، آن را تحريك كرده وزودتر به حالت پايه خود بر می گرداند.

  گسيل القايي: اتم + دو فوتون = اتم برانگيخته + فوتون

  اين فوتونها دوباره بعضي از اتمها را بر انگيخته مي كنند و واكنش زنجير وار تكرار مي شود. بخشي از پرتوهای نور درون كريستال به حركت در مي آيند كه توسط تشدید کننده های اپتيكي درون كريستال برگرداننده مي شوند و اين پرتوهای نور در همان راستاي نور اوليه هستند. به تدریج با افزايش شدت نور، لحظه اي مي رسد كه نور ليزر از جفتگر خروجي با روشنايي زياد بطور مستقيم خارج مي شود .

  ماهيت ذره اي بودن نور :

  اسحاق نيوتن در سال 1627 نظريه ذره اي بودن نور را ارائه داد. وي معتقد بود كه يك منبع نور، ذرات نور را با سرعت ثابت روي خط راست گسيل مي كند و هنگامي كه اين ذرات به شبكيه چشم برخورد نمايند، چشم قادر به ديدن خواهد بود. وي براي اثبات نظريه خود، آزمايش اتاق تاريك را انجام داد. بعدها انيشتين نيز با آزمايش اثر فتوالكتريك و معرفي فوتون به عنوان ذرات نور مهر تاييدي بر نظريه ذره اي نيوتن زد.

  نظريه موجي نور:

  كريستيان هويگنس فيزيكدان هلندي ماهيت نور را موجي دانست و پخش و بازتابش نور و شكست نور را نشانه موجي بودن نور مي دانست. سپس توماس يانگ با استفاده ازمايش پراش نور در شكاف مضاعف توانست طول موج نور را اندازه گيري نمايد و بدين ترتيب ماهيت موجي نور نيز اثبات گرديد.

  5

  جنس امواج نور:

  امواج نور از نوع امواج الكترو مغناطيسي است كه براي انتشار احتياج به محيط مادي ندارد. يك موج الكتر مغناطيسي تركيبي است از دو ميدان عمود برهم الكتريكي و مغناطيسي كه در شكل زير به ترتيب با موج هاي زرد رنگ و آبي رنگ نشان داده شده است.

  خواص امواج الكترو مغناطيسي نور:

  - نوردر خلاء داراي سرعت ثابت 300000 كيلومتر برساعت است كه بالاترين سرعت مي باشد.

  - نورهاي مختلف داراي طول موج هاي مختلف وشدت نور متفاوت هستند.

  -سرعت نور درمحيط هاي شفاف مختلف تغيير مي كند.

  طيف الكترومغناطيسي نور سفيد:

  همانطور كه در شكل زير ديده مي شود نور قرمز داراي بيشترين طول موج (700 نانومتر) ونور بنفش داراي كمترين طول موج (400 نانومتر) مي باشند.

  6

   

   

  همانطور كه در فرمول مي بينيد هر چقدر طول موج كمتر باشد، بسامد يا فركانس بيشتر است و طبق فرمول، انرژي فوتون هاي نور انيشتين E=nhf انرژي نيز بيشتر خواهد شد. به همين علت پرتوهاي نوري بنفش، پر انرژي تر از پرتوهاي نور قرمز هستند (n=تعداد فوتونهاو h=ثابت پلانك هست).

  - اشعه لیزر داری چه خصوصیاتی است؟

  تشعشی که توسط لیزر صورت می گیرد دارای خصوصیات زیر است:

  1- تک فامیMono choromatic = : تمامی فوتون های نور لیزر دارای یک طول موج مشخص و فرکانس مشابه می باشد.

  2- همدوسیCoherency = : در اواج نور لیزر اختلاف فاز وجود نداشته و تمامی امواج با هم گام بر می دارند، در صورتی که نور معمولی غیر همدوس است.

  3- واگرایی بسیار کم : Low divergence = نور لیزر به صورت یک باریکه تقریبا“ موازی و نسبتا” مستقیم در مسیر معین منتشر شده و پراکنده نمی شود.

  4- شدت بالاHigh intensity = : تمرکز تمامی فوتون های نور لیزر در یک مقطع کوچک باعث درخشندگی و شدت بالا برای لیزر می گردد.

  4 -یک لیزر از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟

  در یک نگاه ساده می توان هر لیزر را متشکل از سه قسمت اصلی به شرح زیر در نظر گرفت:

  1- ماده فعال: ماده ای است که بعد از برانگیخته شدن از خود فوتون ساطع می کند و يکی از مهمترين راه های تقسيم بندی دستگاه های ليزر براين اساس است.

  2- کاواک: محفظه ای است که ماده فعال در آن قرار می گیرد. دو آینه در انتها و ابتدای این محفظه به صورت موازی قرار گرفته اند که روند موازی سازی و تهییج را فعال می کنند.

  3- منبع تغذیه: نقش تأمین انرژی لازم جهت عمل تحرک و ایجاد برانگیختگی در اتم ها و یا یون های تشکیل دهنده محیط فعال را ایفا می کند.

  5 -لیزر درمانی کم توان چیست؟

  ليزر درمانی كم توان به اين ترتيب در Pubmed تعريف شده است:

  روش درمانی مي باشد كه از تابش نور با شدت پايين در محدوده نور 830-540 نانومتر استفاده می گردد. به نظر می رسد اثرات درماني اين روش توسط واكنش های فتوشيميایی كه باعث تغيير

  نفوذ پذيری غشا سلولي و به دنبال آن افزايش ساخته شدن MRNA و پروليفراسيون سلولي می شود حاصل گردد. علت اين اثرات، مثل ليزر جراحی به دليل حرارت نمي باشد. ليزر درمانی كم توان در پزشكی، دندانپزشكي و دامپزشكی در موارد بيماري هاي مختلف و به طور عمده در مورد درمان زخم و كنترل درد به كار می رود .

  6 -تقسيم بندی ليزر ها چگونه است؟

  تقسیم بندی لیزرها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد:

  الف) تقسیم بندی بر اساس توان

  1- لیزرهای پرتوان یا گرم یا سخت

  لیزرهایی هستند که با افزایش انرژی جنبشی در بافت و ایجاد حرارت، اثرات درمانی خود را می گذارند. این اثرات شامل نکروز، کربنیزاسیون، تبخیر، کواگولاسیون یا انعقاد و دناتوره شدن پروتئینی می باشند. توان این دسته بالای نیم وات است.

  2- لیزرهای با توان متوسط

  لیزرهایی بوده که بدون ایجاد حرارت بسیار بالا، اثر درمانی خود را می گذارند و در بافت اثر تحریک نوری ایجاد می کنند. این دسته از لیزرها امروزه در بسیاری از موارد جایگزین لیزرهای کم توان شدند چرا که سرعت اثر درمانی را افزایش و طول زمان درمان را کاهش می دهند. توان این دسته 500-250 میلی وات است.

  3- لیزرهای کم توان یا سرد یا نرم

  لیزرهایی بوده که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارد و با تحریک نوری بر روی سلول، باعث واکنش های نوری در بافت می شوند که به آن Photobiostimulation می گویند. توان این لیزرها معمولا” زیر 250 میلی وات می باشد.

  فرآیند جوشکاری لیزر

  جوشکاری لیزری تعادلی بین گرمایش و سرمایش در یک حجم مشخص از یک یا دو ماده جامد است که منجر به تشکیل ماده مذاب و انجماد آن می‌شود. مشخصه جوشکاری لیزری ایجاد ناحیه مذاب مایع بوسیله جذب شدّ‌ت اشعه‌است که این اجازه رشد و گسترش حوضچه مذاب به درون ناحیه فصل مشترک جامد را داده و در نتیجه یک اتصال پیوسته میان اجزایی که متصل خواهند شد ایجاد می‌شود. اتصالات ناموفق زمانیکه ناحیه مذاب خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد و یا اگر تبخیر ماده پیش از حد باشد، اتفاق می‌افتد. کیفیت جوش متناسب با تبخیر عناصر آلیاژی، گرادیان حرارتی اعمالی که منجر به ترک انجماد می‌شود تحلیل می‌شود. عدم تعادل در حجم و مقیاس ناحیه جوش منجر به ایجاد تخلخل می‌شود. دستیابی به تعادل بین گرمای ورودی و خروجی به جذب ثابت تابش لیزر و توزیع یکنواخت گرما در قطعه کاری بستگی دارد. مسیر تابش لیزر به درون قطعه معمولاً بوسیله تجمع گازهای داغ در نقطه تمرکز لیزر مختل می‌شود. در شرایط خاص این گاز داغ به یک ابرپلاسما تبدیل می‌شود که شدیداً بر باریکه لیزر اثر گذاشته و آنرا جذب و پخش می‌کند. اولین مراحل تحقیق در جوشکاری لیزری، مشخص کردن پارامترهای مؤثر بر تعادل بین گرمایش و سرمایش و منطقه جوش و مذاب و جامد و تکرارپذیری جوش لیزری و توسعه روشهای کنترل این پارامترها است.

  انواع جوشکاری لیزری

  ۱ـ جوشکاری هدایتی

  ۲ـ جوشکاری نفوذی یا سوراخ کلیدی

  تفاوت اساسی در این دو حالت آن است که در حالت اوّل سطح ناحیه جوش شکسته نمی‌شود و در حالت جوشکاری نفوذی سطح ناحیه جوش باز می‌شود تا باریکه لیزر به درون ناحیه مذاب نفوذ کند.

  حالت جوشکاری هدایتی نگرانی کمتری بخاطر عدم نفوذ لیزر به درون ماده ایجاد می‌کند در نتیجه جوشکاری هدایتی کمتر مستعد جذب گاز در هنگام جوشکاری است. در جوشکاری نفوذی بسته شدن غیرپیوسته سوراخ کلید منجر به تشکیل تخلخل در جوش می‌شود. حالتهای هدایتی و نفوذی در جوشکاری نقطه‌ای به یکدیگر تبدیل می‌شوند که این به شدّ‌ت قله توان لیزر و عرض پالس بستگی دارد.

  سوراخ کلید توسط لیزر معمولاً برای فولاد در چگالی توان تقریبی اتفاق می‌افتد. در چنین حالتی جوش کم عمق و پهن است. امّا در چگالی توان‌های جوشهایی عمیق و نازک که زمان برهم کنش کمتری نیاز دارد بدست می‌آید که این اجازه جوشکاری با سرعت بیشتر را می‌دهد. از آنجا که جوشکاری لیزر یک روش با چگالی انرژی بالا است نیازبه هدایت گرما برای ایجاد نفوذ عمیق ندارد و این برخلاف روشهای معمول و مرسوم جوشکاری قوس و گاز است که از طریق هدایت گرما به نفوذ دست می‌یابند.

  در حالت جوشکاری هدایتی مدارهای همدما بصورت یکسان و با فاصله یکسان از منبع قرار دارند. عرض جوش در این حالت معمولاً بزرگتر از عمق و انرژی ورودی بیشتر از مقدار لازم برای نفوذ است. در حالت سوراخ کلید یا نفوذی منبع حرارت لیزر از سطح به داخل ضخامت ماده منتقل می‌شود و جوش عمیق و نازک بوجود می‌آید. همچنین در این حالت مقدار گرمای ورودی به حداقل می‌رسد.

  کاربردها

  جوشکاری توسط پرتو لیزر در صنعت بشکل روزافزونی در حال گسترش است از میکرو الکترونیک تا کشتی سازی . تولید انبوه خودکار در این بین از بیشترین توسعه برخوردار گشته‌اند که این پیشرفتها را می‌توان مرهون عوامل زیر دانست:

  حرارت ورودی محدود

  منطقهٔ حرارت پذیرفتهٔ کوچک

  میزان ناصافی اندک

  سرعت بالای جوشکاری

  این خصوصیات جوشکاری لیزری را گزینهٔ منتخب بسیاری از قسمت‌های صنعتی کرده که از جوشکاری مقاومتی در گذشته استفاده می‌کردند.

  فرآیندهای ترکیبی که از ترکیب لیزر و قوس MIG استفاده می‌کنند برای قرار گرفتن بر سطحی که بایستی جوشکاری در آن انجام شود طراحی شده‌اند. علاوه بر این تجهیزات ویژهٔ بکار گرفته شده بشکل قابل توجهی ابزارهای مورد نیاز برای آماده سازی لبهٔ مورد نظر برای جوشکاری را کاهش می‌دهند. آلیاژهایی که برای سیمهای پر کننده در قسمت درز گیری بکار می‌روند باعث یکدست شدن فیزیکی آن ناحیه می‌شوند. علاوه بر این فرآیندهای ترکیبی بکار گرفته شده قادر اند سرعت انجام کار را بشکل قابل توجهی افزایش دهند. همچنین در نفوذ عمقی و درزگیری کلی هم موثرند. پیشرفتهای اخیر در زمینهٔ دیودهای لیزری موقعیت جدیدی را برای حل مشکلات صنعت فراهم کرده‌است.

  لیزرهای دی اکسید کربنی قدرتمند(۲-۱۰kW) در حال حاضر در جوشکاری بدنهٔ اتومبیلها، قسمت‌های حمل و نقل، مبادله کننده‌های حرارتی و پر کردن حفره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سالها لیزرهای یاقوتی کمتر از ۵۰۰W برای جوش بخش‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای مثال قسمت‌های کوچک و ظریف ابزارهای پزشکی، بسته‌های الکترونیکی و حتی تیغ‌های اصلاح صورت. لیزرهای یاقوتی چند کیلوواتی از گذراندن پرتو از فیبرهای نوری استفاده می‌کردند. این کار بسادگی توسط روبوت‌ها انجام می‌شد و دامنهٔ وسیعی از کاربردهای سه بعدی مثل برش لیزری و جوش بدنهٔ اتومبیلها را ممکن می‌کرد.

  پرتو لیزر در نقطهٔ کوچکی متمرکز می‌شود و باشدتی که در آن نقطه ایجاد می‌کند باعث ذوب و حتی بخار کردن فلز می‌شود. برای تمرکز نیروی لیزرهای دی اکسید کربنی قدرتمند، آینه‌های خنک شونده توسط آب بجای عدسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. جوشکاری بطور کلی به دو شکل انجام می‌شود. در شکل هدایتی جوشکاری، حرارت از طریق هدایت گرمایی به فلز منتقل می‌گردد. این روش مختص لیزرهای یاقوتی نسبتاً کم انرژی تر است کهم معمولاً جوشکاری‌های کم عمق تر با آنها انجام می‌شود. جوشکاری با لیزرهای پر انرژی معمولاً در پر کردن حفره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این قسمت است که ذوب و تبخیر فلز اتفاق می‌افتد.

   

  همانطور كه در فرمول مي بينيد هر چقدر طول موج كمتر باشد، بسامد يا فركانس بيشتر است و طبق فرمول، انرژي فوتون هاي نور انيشتين E=nhf انرژي نيز بيشتر خواهد شد. به همين علت پرتوهاي نوري بنفش، پر انرژي تر از پرتوهاي نور قرمز هستند (n=تعداد فوتونهاو h=ثابت پلانك هست).

  - اشعه لیزر داری چه خصوصیاتی است؟

  تشعشی که توسط لیزر صورت می گیرد دارای خصوصیات زیر است:

  1- تک فامیMono choromatic = : تمامی فوتون های نور لیزر دارای یک طول موج مشخص و فرکانس مشابه می باشد.

  2- همدوسیCoherency = : در اواج نور لیزر اختلاف فاز وجود نداشته و تمامی امواج با هم گام بر می دارند، در صورتی که نور معمولی غیر همدوس است.

  3- واگرایی بسیار کم : Low divergence = نور لیزر به صورت یک باریکه تقریبا“ موازی و نسبتا” مستقیم در مسیر معین منتشر شده و پراکنده نمی شود.

  4- شدت بالاHigh intensity = : تمرکز تمامی فوتون های نور لیزر در یک مقطع کوچک باعث درخشندگی و شدت بالا برای لیزر می گردد.

  4 -یک لیزر از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟

  در یک نگاه ساده می توان هر لیزر را متشکل از سه قسمت اصلی به شرح زیر در نظر گرفت:

  1- ماده فعال: ماده ای است که بعد از برانگیخته شدن از خود فوتون ساطع می کند و يکی از مهمترين راه های تقسيم بندی دستگاه های ليزر براين اساس است.

  2- کاواک: محفظه ای است که ماده فعال در آن قرار می گیرد. دو آینه در انتها و ابتدای این محفظه به صورت موازی قرار گرفته اند که روند موازی سازی و تهییج را فعال می کنند.

  3- منبع تغذیه: نقش تأمین انرژی لازم جهت عمل تحرک و ایجاد برانگیختگی در اتم ها و یا یون های تشکیل دهنده محیط فعال را ایفا می کند.

  5 -لیزر درمانی کم توان چیست؟

  ليزر درمانی كم توان به اين ترتيب در Pubmed تعريف شده است:

  روش درمانی مي باشد كه از تابش نور با شدت پايين در محدوده نور 830-540 نانومتر استفاده می گردد. به نظر می رسد اثرات درماني اين روش توسط واكنش های فتوشيميایی كه باعث تغيير

  نفوذ پذيری غشا سلولي و به دنبال آن افزايش ساخته شدن MRNA و پروليفراسيون سلولي می شود حاصل گردد. علت اين اثرات، مثل ليزر جراحی به دليل حرارت نمي باشد. ليزر درمانی كم توان در پزشكی، دندانپزشكي و دامپزشكی در موارد بيماري هاي مختلف و به طور عمده در مورد درمان زخم و كنترل درد به كار می رود .

  6 -تقسيم بندی ليزر ها چگونه است؟

  تقسیم بندی لیزرها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد:

  الف) تقسیم بندی بر اساس توان

  1- لیزرهای پرتوان یا گرم یا سخت

  لیزرهایی هستند که با افزایش انرژی جنبشی در بافت و ایجاد حرارت، اثرات درمانی خود را می گذارند. این اثرات شامل نکروز، کربنیزاسیون، تبخیر، کواگولاسیون یا انعقاد و دناتوره شدن پروتئینی می باشند. توان این دسته بالای نیم وات است.

  2- لیزرهای با توان متوسط

  لیزرهایی بوده که بدون ایجاد حرارت بسیار بالا، اثر درمانی خود را می گذارند و در بافت اثر تحریک نوری ایجاد می کنند. این دسته از لیزرها امروزه در بسیاری از موارد جایگزین لیزرهای کم توان شدند چرا که سرعت اثر درمانی را افزایش و طول زمان درمان را کاهش می دهند. توان این دسته 500-250 میلی وات است.

  3- لیزرهای کم توان یا سرد یا نرم

  لیزرهایی بوده که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارد و با تحریک نوری بر روی سلول، باعث واکنش های نوری در بافت می شوند که به آن Photobiostimulation می گویند. توان این لیزرها معمولا” زیر 250 میلی وات می باشد.

  ///////////////////////////////////////////

  درسا

  ممنون از بازدیدتون ... بازم بیاین ...
  غلامحسين نصيريکاربر آفلاین می باشد
  کاربر فعال
  Basic Member
  Basic Member
  Posts:22

  --
  03 مرداد 1392 08:31 ق.ظ
  سلام درسا خانم .
  ممنون از اطلاعاتی که در مورد لیزر دادید . قبول کنید فهمش برای عموم سخت است . اگر امکانش هست سطح توضیح را بیاورید پایین والا ما یارای آن نداریم بتونیم بیایم اون بالا . سوالاتی داشتم از خدمتتون .
  آن طور که من فهمیدم . لیزر تشکیل شده از فوتن های متمرکز با یک طول موج یکسان در یک خط باریک
  1- یعنی فوتن که یک ذره است به صورت موج موج حرکت می کند ؟ و رو به جلو ؟
  2-چرا حرکت ذره موجی می شود ؟ مگر داخل ذره یک هدایتگر کار گذاشته شده است؟
  3- سرعت این حرکت چقدر است . وچه چیزهای در مقدار سرعت تاثیر می گذارند ؟
  4- چگونه می شود به فوتن دستور داد که 2 سانت بیشتر جلو نرود .
  5- وقتی در پزشکی می خواهند نیم سانت در پوست نفوذ پیدا کند ویک قسمتی از سلوها را از بین ببرد . چرا کل این نیم سانت نمی سوزد . مگر تراکم فوتن ها در همه طول خط باریک نور لیزر یکی نیست ؟
  ممنون فعلا زحمت این سوالات را بکشید . تا دوباره مزاحمتون بشوم . فقط شما هم برای جوابهایتان شماره بگذارید تا بدانم از کجا تا کجا جواب کدام سوالم هست . ممنون از لطفتون
  سید امیرحسین موسویکاربر آفلاین می باشد
  کاربر فعال
  Basic Member
  Basic Member
  Posts:14

  --
  06 مرداد 1392 06:25 ب.ظ
  سلام
  بحث موج و یا ذره بودن فوتون بحثی بسیار پیچیده است
  ما هنوز نمی دانیم که نور دقیقا چیست،
  ما فقط با توجه به اثرات و پدیده هایی که نور خلق می کند می توانیم حدثی از ماهیت آن بزنیم.
  نور رفتاری موجی و ذره ای دارد، یعنی در بعضی آزمایشات رفتار ذره ای خود را نشان می دهد و در بعضی از آزمایشات رفتار موجی خود را.
  مثلا در بحث بازتاب نور ما رفتار ذره ای آن را می بینیم و وقتی روزنه ای کوچک می تواند اتاقی را روشن کند این رفتار موجی نور است.
  رفتار موجی نور، موج الکترومغناطیس را نتیجه می دهد، امواجی که با نوسان میدان های مغناطیسی و الکتریکی عمود بر هم در فضا پیش می روند.
  سرعت نور تقریبا 300000000 متر برثانیه محاسبه شده است.
  وقتی فوتونی رها می شود نمی توان ان را متوقف کرد، در بحث پزشکی این طول موج فوتون است که مشخص می کند، لیزر تا کدام لایه ی پوست نفوذ کند و در لایه آخر با توجه به طول موج آن جذب شود.
  غلامحسين نصيريکاربر آفلاین می باشد
  کاربر فعال
  Basic Member
  Basic Member
  Posts:22

  --
  07 مرداد 1392 10:24 ق.ظ
  سلام جناب موسوی وتشکر از توضیحات واضحتون .
  اگر میشه کمی در مورد طول موج در فوتن های لیزر بیشتر توضیح دهید . اینکه می فرمایید در پزشکی طول موج ، ،مشخص می کند . تا در کجا جذب شود ، پس طول ، طول موج قابل تغییر است ؟ هر کاری میکنم نمی توانم تصوری از موج داشته باشم . آیا مثل انداختن سنگ داخل آب است که موجهای گرد تشکیل میشود . چون فرمودید از یک روزنه کوچک ، همه اتاق روشن می شود تا حدی . پس باید گرد که چه بگم . باید کروی باشد تا همه حجم اتاق روشن شود . (کمی روشن) یعنی نور درهمه جهات حرکت کند . یا اینکه موجی طولی (سینوسی) که در یک خط حرکت می کند . وجاهای دیگر اتاق از باز تابش آن روشن میشود .در ضمن امواج نور چگونه در فضا بر هم عمود می شوند ؟
  سید امیرحسین موسویکاربر آفلاین می باشد
  کاربر فعال
  Basic Member
  Basic Member
  Posts:14

  --
  07 مرداد 1392 07:28 ب.ظ
  لیزر با در حالت کلی موج الکترومغناطیس با توجه به طول موجش از بعضی موانع عبور می کنه و از بعضی موانع عبور نمی کنه، مثلا نور فرابنفش از شیشه عبور نمی کنه ولی نور مرئی عبور می کنه، پوست هم لایه لایه است و یک لیزر با توجه به طول موجش از بعضی لایه ها عبور و از بعضی لایه ها عبور نمی کنه(جذب می شه)
  در مورد ماهیت نور توضیح دقیقی وجود نداره ولی اگه اون رو موج فرض کنیم کاملا مثل موج ایجاد شده بر سطح آبه.
  و اون امواج عمود بر هم در فضا رو اینجا نمی تونم براتون توضیح بدم نیاز به تصویر و فرموله.
  غلامحسين نصيريکاربر آفلاین می باشد
  کاربر فعال
  Basic Member
  Basic Member
  Posts:22

  --
  09 مرداد 1392 12:00 ب.ظ
  ممنون در این قسمت کفایت کرد .
  من شنیدم با لیزر قوی که به سمت کره ماه نشانه رفتند . وباز تابش آن را گرفتند . خیلی دقیق فاصله ماه را تا زمین امدازه گیری کردند .
  . پس لیزر فاصله زیادی را می تواند بپیماید . باین پیش فرض سوالاتی به ذهنم خطور کرد .
  1- امکان فرستادن صوت وفیلم .با سوار کردن بر روی موج لیزر می شود . در ماه صوت وتصویر را از این طریق در یافت کرد ؟
  2- آیا با نور لیزر می شود . نیروی فیزیکی وارد کرد . با توانمند کردن آن . چون میشود با فشار از پشت یک موشک ، توسط لیزر موشک را بدون سوخت با سرعت نور به ماه فرستاد ؟
  3- با لیزر می شود اخترواره وشهاب سنگهای که به سمت زمین می آیند را در فضا منهدم کرد .؟
  4- امکانش هست لیزر را از حالت خطی در آورد ودر مدار دایره ای به حرکت در آورد . یا منحنی ؟ یا گوشه دار مثل مستطیل؟
  کاربر آفلاین می باشد
  New Member
  New Member
  Posts:9

  --
  07 اسفند 1395 12:21 ب.ظ
  شما مجاز به پاسخ به پست نمی باشید.


  تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
   96027012 (تلفن مرکز)

  96027659 (بازدید)

  96027653 (آموزش)

  96027657 (روابط عمومی)
  info@sactehran.ir

  مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.
  Asset 1 Asset 2 Asset 3