Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

مقالات

20

آمادگی برای کاوش بهرام توسط انسان (مریخ(5))

آمادگی برای کاوش بهرام توسط انسان (مریخ(5))

آیا سرانجام بشر به بهرام سفر خواهد نمود؟ رساندن فضانوردان به سطح بهرام و بازگرداندن به طور سالم آنها به زمین از دغدغه های دانشمندان علوم فضایی می باشد. یک فهم کامل از محیط بهرام مسئلۀ حساسی برای عملکرد صحیح تجهیزات و سلامت انسان است، بنابراین برنامۀ کاوش بهرام رویکردی است به یافتن و پاسخی به  این چالشها در دهۀ آینده خواهد بود.

سلامتی فضانوردان در محیط خشن بهرام

سلامت فضانوردان از مهمترین نگرانیهای دانشمندان ناسا است. بهرام فاقد لایۀ اُزُن بوده که بر روی زمین این لایه حیات بخش ما را از اثرات کشندۀ تابشهای فرابنفش خورشیدی محفوظ می‌دارد. ما اطلاعات خوبی در مورد مقدار تابش فرا بنفشی که به سطح بهرام می‌رسد نداریم. درک صحیحی از جزییات بیشتر تابشهای محیط، اطلاعاتی را که برای مضرات اثرهای تابشهای فرا بنفش بر روی فضانوردان ضروری است، فراهم می کند تا به مهندسان این امکان را دهد تا محلهای سکونت و لباسهای محافظ فضانوردی را طراحی کنند.

خاک بهرام حاوی "سوپر اکسید" است. در حضور تابشهای فرا بنفش سوپراکسیدها به مولکولهای آلی تجزیه می‌شوند. در حالیکه اثر سوپر اکسیدها بر روی فضانوردان احتمالاً جدی نیست، برخورد آنها و همین موارد برای سایر جنبه‌های شیمیایی خاک بهرام باید قبل از اینکه توسط کاوشگران بهرام شروع شود باید تخمین زده شود.

فضاپیمای رباتیک راه را برای کاوش بهرام توسط انسان هموار می‌کند

برای هموار کردن راه کاوش توسط انسان، ادیسۀ بهرام 2001 به تحلیل تابش محیط بهرام می پردازد. ماموریت و مدارگرد شناسایی بهرام به جستجوی منابع آب روی این سیاره می پردازد که اگر کشف شوند می‌توانند برای ادامۀ حمایت کاوشهای آیندۀ انسان استفاده ‌شوند. سرانجام فضاپیمای رباتیک، کاوشگرها و حفارها می‌توانند برای دستیابی به منابع آب کمک کنند و همچنین در طول کاوش انسان مورد استفاده قرار بگیرند.

فن آوریهای پیشرفته که شامل قسمتهای ورود و پایین آمدن و فرود آمدن می باشد، نیروی گرانش بر روی دستگاه فرودی را کاهش داده همچنین برای سلامت فضانورد و فضا پیما توسعه خواهند یافت.

در حالیکه کاوش رباتیک راه را برای امکان ماموریتهای انسانی بلند مدت هموار می‌کند، بیشتر کار علمی و فن آوری ضروری برای این هدف توسط مرکز فضایی جانسون ناسا انجام شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ماموریتهای نهایی انسان بر روی سیارۀ سرخ (در مورد قسمت کاوش بهرام و فراتر) از وبسایت پرواز فضایی انسان (ناسا) را ببینید. 


[پیوست خبر...]

تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1114)
گروه خبر: مقالات تخصصی
کد خبر: 1391
  • آمادگی برای کاوش بهرام توسط انسان (مریخ(5))

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3