Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی


دانستنی های نجوم

وقتی نور در حضور یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود خطوط طیف آن پهن تر یا شکافته شده اند
امروزه ماه میدان مغناطیسی آشکار پذیری ندارد، ولی در بعضی از سنگ های ماه خاصیت مغناطیسی نهفته شده است. این امر حاکی از آن است که زمانی، احتمالاً حدود 3 میلیاردسال پیش، ماه میدان مغماطیسی به قدر کافی قو...
سیاهچاله های چرخان
تصور این که سیاهچاله مقداری از انرژیش را به عالم خارج رها کند دشوار است
یکی از مباحث علمی مطرحدر زمان ما، بحث دربارۀ علل بروز دورانهای یخبندانهای گذشته و پیشگویی امکان وقوع عصریخبندان جدیدی در آینده است 
ستارگان  RR شلياق طبقه اي از ستارگان متغيرند با دوره هايي در حدود چند ساعت تا يك روز، اما قدر آنها، صرف نظر از دوره شان، تقريباً صفر است. والتر باده توانست از نوعي قيفاووسيان موجود در كهكشان امرة المس... ضمیمه »
ستارگان متغير ، هم از لحاظ دوره و هم از لحاظ دامنه تغيير ممكن است نامنظم باشد. ميرا يك ستارۀ نوعM  با گستره دماي سطحي بين 2000 تا 2600 k است. در اين صورت، عامل ديگر، تغيير اندازۀ آن است. قطر ميراقيطس ... ضمیمه »
گروه ستارگان متغير - نامنظم ثوري را تپشهاي بسيار سريع آنها مشخص مي كنند. ستارگاني معمولاً درخوشه هاي جوان كه غالباً مقداري گاز نامتراكم در مجاورت آنهاست. ستارگان ثوري T را با خطوط نشري قوي هيدروژن – آ... ضمیمه »
مدت زمان گردش ماه به دور زمین از دو جنبه در نظر گرفته می شود: 1-    ماه هلالی: به مدت زمان بین دو بدر یا محاق ماه گفته می شود که برابر با زمان بین دوبار متوالی هم راستا شدن ماه، زمین و خورشید می باش... ضمیمه »
الدبران( گاو یا ثور) یک ستارۀ غول سرخ است که حدود 65 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی گاو در منطقه البروج می باشد. با قدر ظاهری میانگین 87/0 این ستاره درخشان ترین ستاره در این صورت فلکی و یکی ... ضمیمه »
قلب الاسد، آلفا و پر نور ترین ستاره صورت فلکی اسد است که در قسمت سر شیر قرار گرفته است. فاصله این ستاره تا زمین 70 سال نوری است و قلب الاسد یک ستاره پر نور به رنگ آبی سفید است. قدر حقیقی این ستاره 9/0... ضمیمه »
صفحه 4 از 6اولین   قبلی   1  2  3  [4]  5  6  بعدی   آخرین   
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3