Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

26

باد ستاره ای




جریانی از ذرات باردار بیشتر از جنس پروتون و الکترون که بطور پیوسته از سطح ستاره ها ازجمله خورشید به فضا پرتاب می شوند.ستارگان جوان که در مرحله ورود به  رشته اصلی هستند دارای باد ستاره ای قوی هستند که شدت آن حتی به هزاران برابر شدت باد خورشیدی می رسد. این ذرات با ابرهای گازی اطراف ستاره برهمکنش کرده وآنها را یونیده می کنند در نتیجه امواج شوکی در محیط بین ستاره ای ایجاد می کنند. ستارگان پرجرم در حالیکه در رشته اصلی بسر می برند کسر بزرگی از جرمشان را بدین طریق از دست می دهند. یک ستاره با جرم حدود 120 برابر جرم خورشید( در زمان تولد) می تواند  تا50 برابر جرم خورشید را در زمانی که در رشته اصلی بسر می برد ماده از دست بدهد. یک ستاره با جرم 60 برابر خورشید در زمان تولد  می تواند تا 12 برابر جرم خورشیدماده از دست بدهد و ستارگان پیر که در حال طی مسیر رشته اصلی به سوی غول سرخ شدن هستند نیز دارای باد شدید ستاره ای می باشند.
بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

تاریخ وقوع: .
تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (915)
کد خبر: 2444

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3