Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

(آرشیو ماه مرداد 1391)

رویداد های نجومی نیمه اول شهریور ماه سال 1391 برای دیدن این رویداد ها لطفا اینجا کلیک کنید ضمیمه »
ستارگان  RR شلياق طبقه اي از ستارگان متغيرند با دوره هايي در حدود چند ساعت تا يك روز، اما قدر آنها، صرف نظر از دوره شان، تقريباً صفر است. والتر باده توانست از نوعي قيفاووسيان موجود در كهكشان امرة المس... ضمیمه »
ستارگان متغير ، هم از لحاظ دوره و هم از لحاظ دامنه تغيير ممكن است نامنظم باشد. ميرا يك ستارۀ نوعM  با گستره دماي سطحي بين 2000 تا 2600 k است. در اين صورت، عامل ديگر، تغيير اندازۀ آن است. قطر ميراقيطس ... ضمیمه »
گروه ستارگان متغير - نامنظم ثوري را تپشهاي بسيار سريع آنها مشخص مي كنند. ستارگاني معمولاً درخوشه هاي جوان كه غالباً مقداري گاز نامتراكم در مجاورت آنهاست. ستارگان ثوري T را با خطوط نشري قوي هيدروژن – آ... ضمیمه »
مدت زمان گردش ماه به دور زمین از دو جنبه در نظر گرفته می شود: 1-    ماه هلالی: به مدت زمان بین دو بدر یا محاق ماه گفته می شود که برابر با زمان بین دوبار متوالی هم راستا شدن ماه، زمین و خورشید می باش... ضمیمه »
در تاریخ بیست و چهارم مرداد ماه سال 1391 شاهد پدیده بسیار زیبای مقارنه ماه و سیاره زیبا و پر نور ناهید هستیم. این پدیده زیبا را در ساعت 15:15 دقیقه در قسمت غرب و شمال غربی آسمان تهران روی می دهد. قدر ... ضمیمه »
در تاریخ بیست و دوم مرداد ماه سال 1391 شاهد پدیده بسیار زیبای مقارنه ماه و سیاره مشتری هستیم. علاقه مندان می توانند این پدیده را در ساعت 3:20 بامداد در بخش شرق و شمال شرقی آسمان تهران رویت کنند. ماه د... ضمیمه »
در تاریخ بیست و یکم مرداد ماه سال 1391 در ساعت 3:15 بامداد شاهد پدیده بسیار زیبای مقارنه ماه و خوشه پروین و ستاره الدبران هستیم. در این تاریخ ماه به صورت هلال است. علاقه مندان می توانند این پدیده زیبا... ضمیمه »
در تاریخ هفدهم مرداد ماه سال 1391 شاهد پدیده بسیار زیبای  مقارنه سیاره کیوان و ستاره پر نور سماک اعزل از صورت فلکی سنبله هستیم. سیاره کیوان در این ماه در صورت فلکی سنبله قرار دارد. سماک اعزل و کیوان د... ضمیمه »
در تاریخ بیست و یکم مرداد ماه سال 1391 شاهد پدیده بسیار زیبای مقارنه سیاره بهرام، کیوان و ستاره پر نور سماک اعزل هستیم. این سه جرم زیبا در قسمت جنوب غربی و غرب آسمان تهران و به ترتیب در ارتفاعات 21 و ... ضمیمه »
صفحه 1 از 2اولین   قبلی   [1]  2  بعدی   آخرین   
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3