Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

(آرشیو ماه دی 1390)

تشکیل ستارگان ناشی از تراکم سحابیهای عظیمی است که از مادۀ کافی برای ایجاد صدها یا هزاران ستاره برخوردارند، می توانیم بپذیریم که غالب ستارگان به صورت خوشه تشکیل شده اند. برخی از این ستارگان هویت خوشه ا... ضمیمه »
آسمان در بخشی از نواحی مملو از ستاره است، که به کمک دوربین دوچشمی در میدان دید ما، دست کم دهها ستاره قابل مشاهده است. خوشه پروین از جمله این خوشه هاست . هر کس به توان بینایی خود معمولاً می تواند بین ش... ضمیمه »
در بسیاری از نواحی فضای میان ستاره ای  توده های نسبتاً مجتمعی از ماده میان ستاره ای را میتوان یافت ، اینها را سحابی می نامند . سحابی به معنی ابر است. چگالی سحابی ها بیش از هزار بار بیشتر از چگالی ماد... ضمیمه »
بامداد 26 دی ماه سال 90 ساعت 4:30 بامداد پدیده زیبای مقارنه ماه و سماک اعزل را قسمت جنوب آسمان مشاهده کنید. هلال ماه کاهنده در صورت فلکی سنبله قرار دارد ودر ارتفاع 40 درجه ای می باشد .همچنین ستاره چش... ضمیمه »
برای آنکه گرفتگی ماه پیش آید لازم است خورشید،زمین و ماه هر سه در یک صفحه قرار گیرند.در ماه گرفتگی ،مخروط تمام سایه زمین باید ماه را در بر گیرد.اگر سه جرم سماوی ماه،خورشید و زمین همیشه در یک سطح قرار د... ضمیمه »
شهاب پدیده ای زود گذر است که فقط چند ثانیه دوام می آورد، آنچه که می بینیم در آسمان مثل تیر می گذرد،خود این شی نیست بلکه خط روشنی است که بر اثر عبور جسم جامد کوچکی درجو زمین ،ایجاد می شود شی حقیقی را ک... ضمیمه »
رویداد های نجومی نیمه اول بهمن ماه 1390 بخش علمی مرکز علوم وستاره شناسی تهران ضمیمه »
جو زمین غالباً منظره ای واقعی به نام نورهای شمالی یا شفق شمالی (آرورابوریلیس) و نورهای جنوبی شفق جنوبی (آرورا استرالیس) ایجاد می کند. در چنین مواردی، ناحیه هایی از آسمان که نزدیک به قطب شمال و قطب جنو... ضمیمه »
رنگ آسمان ناشی از این واقعیت است که نور با ذراتی که با آنها برخورد می کند (در این مورد مولکولهای گازی که جو زمین را تشکیل می دهند) برهمکنش دارد. اثر این فرایند، به نام پراکندگی بر نوری که به ذره برخور... ضمیمه »
رویداد نجومی دهه سوم دی ماه سال 1390 بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ضمیمه »
صفحه 1 از 2اولین   قبلی   [1]  2  بعدی   آخرین   
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3