Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

01

کشف نشانه های وجود آب بر سیاره ای دورافتاده

منجمان می گویند برای اولین بار موفق به ردیابی آثار آب در اتمسفر سیاره ای در فاصله ۱۱۰ سال نوری از زمین شده اند. این سیاره که "کی۲- ۱۸ بی" نامگذاری شده حالا از نامزدهای مهم جستجو برای یافتن آثار حیات است. البته حدود ده سال طول خواهد کشید تا تلسکوپ هایی آماده شود که به ما خواهند گفت آیا اتمسفر این سیاره حاوی گازهایی هست که توسط موجودات زنده تولید می شود یا نه. این اولین بار است که بخار آب را در یک به اصطلاح ابرزمین ردیابی می کنیم‌ یعنی در سیاره ای که جرم آن حدود ۸ برابر زمین است، و البته این خیلی کوچک تر از یک غول گازی مثل هرمز(مشتری) است. به علاوه این سیاره در محیط قابل سکونت اطراف ستاره قرار دارد. ناحیه قابل سکونت منطقه ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. به گفته محققان دمای "کی ۲- ۱۸ بی" به اندازه ای است که احتمالا امکان وجود ارگانیسم های زنده را فراهم می کند. البته جالب این که فاصله این سیاره از ستاره مرکزی خیلی کم است. ستاره مرکزی این منظومه کوچکتر و سردتر از خورشید است به همین دلیل ناحیه قابل سکونت آن در مقایسه با منظومه شمسی خیلی به مرکز منظومه نزدیک‌تر است. از سیاره ای حرف می زنیم که ظرف ۳۳ روز دور ستاره مرکزی می گردد. بشر هنوز به دلیل فاصله های عظیم امکان فرستادن فضاپیما حتی به نزدیک ترین منظومه ها را ندارد. به علاوه دانشمندان با فناوری های موجود هنوز نمی توانند به درستی همه مواد تشکیل دهنده اتمسفر چنین سیاره دور افتاده ای را تحلیل کنند. تلسکوپ به نام اریل که در سال ۲۰۲۸ پرتاب خواهد شد بخشی از برنامه آژانس فضایی اروپا به نام "کازمیک ویژن" (نگاه کیهانی) است و قرار است حداقل هزار برون سیاره شناخته شده را مطالعه کند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (184)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3285

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3