Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

ابعاد ماه های زحل در حال افزایش است

محققان به کمک اطلاعات جدیدی که فضاپیمای کاسینی جمع‌آوری کرده است متوجه شدند ابعاد ماه های زحل با جذب موادی از حلقه‌های این سیاره در حال افزایش است. فضاپیمای کاسینی حدود 2 سال قبل توانست برای آخرین بار از جو سیاره زحل عبور کند و در خصوص ماه های زحل اطلاعات دقیقی را به‌دست آورد. اخیرا محققان ناسا اطلاعاتی که فضاپیمای کاسینی به‌دست آورده بود را مورد بررسی قرار دادند و در خصوص ماه های زحل به نتایج جدیدی دست پیدا کردند. این محققان دریافتند ماه های زحل با جذب مواد مختلفی از حلقه‌های این سیاره توانستند ابعاد خود را افزایش داده و نسبت به گذشته رشد کنند.          

فضاپیمای کاسینی با استفاده از 6 ابزار مختلف توانست از دسامبر سال 2016 تا آوریل سال 2017 ساختار، ترکیبات و ابعاد 5 ماه زحل شامل اطلس، پاندورا، اپیمتوس، پن و دافنیس را مورد بررسی قرار دهد. این 5 ماه نسبت به سایر قمرهای زحل به حلقه‌های خارق‌العاده زحل بسیار نزدیک هستند که چنین عاملی باعث شد سنگ‌ها، گرد و غبار این حلقه توسط آن‌ها جذب شود. ساختار ماه های زحل به دلیل جذب این مواد تغییر پیدا کرده و بعضا به شکل ماهی‌تابه و طرحی خمیده همانند ماکارونی درآمده‌اند. محققان ناسا پیش‌بینی کرده‌اند در آینده این ماه‌ها مواد بیشتری را از حلقه های زحل جذب می‌کنند که باعث می‌شود ابعاد آن‌ها بیش از پیش بزرگ‌تر شود. دو قمر پن و دافنیس مواد معدنی ویژه‌ای را از طریق حلقه زحل دریافت کردند که باعث شده است رنگ آن‌ها قرمز شود. همچنین سه قمر دیگر نیز مواد زیادی از یخ را جذب کرده‌اند و رنگ آن‌ها به رنگ آبی تغییر کرده است.

منبع: newatlas


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (45)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3247

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3