Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

تصویر سیاهچاله تاریخ ساز شد: رصدهای هماهنگ شده تلسکوپهای ناسا

تصویر سیاهچاله ای به همراه سایه اش برای نخستین بار گرفته شد، یک کار بزرگ تاریخی توسط یک شبکه بین المللی از تلسکوپهای رادیویی به نام تلسکوپ افق رویداد (EHT). EHT یک همکاری بین المللی است که در آمریکا هدایت می شود. بااستفاده از تلسکوپ افق رویداد دانشمندها تصویر این سیاهچاله را در مرکز کهکشانM87  به دست آوردند، این تصویر گسیل امواج از گازهای داغ در حال چرخش اطراف این سیاهچاله که تحت تاثیر گرانش قوی نزدیک افق رویداد آن می باشند را نشان می دهد. سیاهچاله شی بسیار پرجرمی است که هیچ چیز حتی نور از میدان گرانش آن توان خارج شدن ندارد البته اگر به داخل افق رویداد سیاهچاله وارد شود. بنابراین سیاهچاله خود به صورت سایه ای دیده می شود که گازهای اطراف آن در حال گسیل امواج می باشند. این سیاهچاله حدود 55 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و 5/6 میلیارد برابر جرم خورشید جرم دارد. برای تصویر برداری از آن از هشت رادیو تلسکوپ مستقر در زمین استفاده شد که با هم کار می کنند و مشابه تلسکوپی به اندازه کل سیاره زمین می باشند.داده های به دست آمده از این رصدها به دانشمندها کمک می نماید تا پاسخ سوالهایی مثل اینها را به دست آورند:

- چرا ذرات اطراف سیاهچاله ها چنین انرژی بالایی به دست می آورند و جریانهای سریعی که از قطبهای سیاهچاله با سرعتی تزدیک سرعت نور خارج می شوند به وجود می آورند؟

- زمانیکه مواد به داخل سیاهچاله فروریخته می شوند، انرژی آنها چه می شود؟

برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایید:

https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/black-hole-image-makes-history

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (52)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3245

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3