Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

04

کهکشانهایی با گره ها و انفجارهایشان توسط تلسکوپ هابل رصد شد

کهکشانهایی با گره ها و انفجارهایشان توسط تلسکوپ هابل رصد شد
در صورت فلکی شمالی گیسو خوشه کهکشانی مهمی به نام کٌما وجود دارد که ساختاری متشکل از بیش از هزار کهکشان دارد. این کهکشانها توسط نیروی گرانشی شان به هم جذب شده اند. بسیاری از این کهکشانها بیضوی می باشند مانند کهکشان درخشانتر در مرکز این تصویر به نام NGC 4860. اما در پیرامون این خوشه نیز کهکشانهای جوانتر مارپیچی وجود دارند که بازوهای مارپیچی خود را با غرور نشان می دهند. سمت چپ کهکشان درخشان، کهکشان مارپیچی از این نوع به نام NGC 4858 در تصویر دیده می شود که شکلی نامعمول و بهم پیچیده و فروزان دارد.
کهکشان NGC 4858 کهکشانی ویژه می باشد. این کهکشان بیش از آنکه یک کهکشان مارپیچی ساده باشد یک کهکشان انباشتی است که همانطور که از اسمش پیداست شامل یک کهکشان مرکزی و دسته ای از گره های نورانی از مواد است. این مواد حاشیه ای ظاهراً از آن کهکشان انشعاب می یابند و گسترش یافته و شکل کلی آن را نامنظم می کنند. این کهکشان همچنین آهنگ تولد ستاره بسیار بالایی دارد که به نظر می رسد به دلیل برهمکنش با کهکشان دیگری در زمانهای پیش می باشد. رنگ روشن این گره های مواد دال بر این می باشد که آنها از هیدروژن ساخته شده اند. این مواد در طیفی از رنگهای سرخ روشن می تابند که به دلیل ستاره های داغ و فروزان جوان داخلش است. این تصویر توسط دوربین WFC3 تلسکوپ فضایی هابل تصویربرداری شده است. این دوربین قدرتمند برای کاووش در تحول ستاره ها و کهکشانها در جهان نخستین طراحی  شده است.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (126)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3185
  • کهکشانهایی با گره ها و انفجارهایشان توسط تلسکوپ هابل رصد شد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3