Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

لکه های نورانی بر روی سرس

لکه های نورانی بر روی سرس
عوارض سطحی درخشان بر روی سیاره کوتولۀ سرس به نام لکه درخشان شناخته شده اند که نخستین بار توسط فضاپیمای طلوع ناسا در سال 2015 کشف شد. این تصویر موزاییکی از لکه درخشان Cerealia ترکیبی از تصویرهاست که از ارتفاعی به کمی 35 کیلومتر بالای سطح سرس گرفته شده اند. این تصویر بر روی یک مدل توپوگرافی که بر اساس تصویرهای به دست آمده از فضاپیمای طلوع در مدار کم ارتفاع اش به منظور نقشه برداری (ارتفاع 385 کیلومتر) به دست آمده اند، نگاشته شده است. این تصویر بزرگنمایی عمودی ندارد. مرکز لکۀ درخشان Cerealia در عرض 7/19 درجه شمالی و طول 6/239 درجه قرار دارد.
فضاپیمای طلوع در طول یک دهه ماموریتش سیارک وِستا و سیارۀ کوتولۀ سرس و اجسام فضایی ای که بر این باور می باشیم در زمان نخستین تاریخ منظومه خورشیدی شکل گرفته اند را بررسی نموده است. هدف این ماموریت بررسی زمان نخستین شکل گیری منظومه خورشیدی و فرایندهای غالب در این شکل گیری می باشد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (180)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3178
  • لکه های نورانی بر روی سرس

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3