Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

08

5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن

5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
به گزارش روابط عمومی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ، طولانی ترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم در ۵ مرداد (۲۷ جولای) امسال در موزه داراباد توسط تیم مرکز علوم رصد شد.
ماه گرفتگی یا خسوف کامل زمانی اتفاق می افتد که کل ماه وارد سایه کل زمین می شود. خسوف ۵ مرداد نیز 103 دقیقه از ساعت 21 الی 3 بامداد طول کشید.
در این خسوف طولانی 1 ساعت و 43 دقیقه ای، ماه از مرکز سایه زمین گذشت. ماه گرفتگی کامل قبلی در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ فقط یک ساعت و ۱۶ دقیقه طول کشید زیرا ماه از بخش جنوبی سایه زمین می گذرد. ماه گرفتگی ژانویه ۲۰۱۹ میلادی نیز یک ساعت و دو دقیقه طول می کشد زیرا ماه از بخش شمالی سایه زمین می گذرد.
در این برنامه که به علت افق دید بازتر در موزه داراباد با حضور تیم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران و همکاری گروه دانش شبکه چهار سیما(برنامه چرخ) صورت پذیرفت جناب آقای استاد احمد دالکی(پدر نجوم اماتوری ایران) امیرحسین چیذری(مدیر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران)، مجتبی توسلی(معاون اجنماعی و فرهنگی منطقه)، مصطفی امام(رئیس مرکز نجوم آوااستار) ، مدرسین  و دانش آموزان مرکز علوم و جمع کثیری از علاقه مندان به شگفتیهای در این برنامه حضور داشتند.
از مهمترین ویژگی های این برنامه حضور رصدخانه سیار تارا بود که با یک تلسکوپ مید 16 اینچ خودنمایی می کرد(این رصدخانه اولین رصدخانه سیار ایران می باشد)
علاقه مندان می توانند برای اطلاع از زمان دقیق برنامه های علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران با شماره9602702 تماس بگیرنذ و یا به آدرس اینستاگرام مرکز sactehran.ir  مراجعه نمایند.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (180)
گروه خبر: اخبار مرکز
کد خبر: 3138
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن
  • 5 مرداد رصد طولانی ترین خسوف قرن

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3