Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

13

انتشار تصویری از یک تپه شنی آبی رنگ عجیب در مریخ

انتشار تصویری از یک تپه شنی آبی رنگ عجیب در مریخ
در تصویری که اخیرا ناسا از مریخ منتشر کرده است، یک تپه شنی آبی رنگ در این سیاره سرخ خودنمایی می‌کند. البته رنگ آبی این تپه شنی مریخ تنها ظاهر ماجراست و حقیقت چیز دیگری است.
مدارگرد  اکتشافی مریخ (MRO) در تاریخ 24 ژانویه سال جاری میلادی تصویری از یک تپه شنی آبی رنگ در سیاره مریخ را شکار کرد که ناسا به تازگی آن را به اشتراک گذاشته است. این تپه شنی مریخ در کف دهانه‌ی 236 کیلومتری لیوت (Lyot Crater) و موقعیت 50 درجه‌ی شمالی از خط استوای سیاره واقع شده است.
دلیل آبی رنگ بودن تپه شنی مریخ
توضیحی که ناسا ارائه داده حاکی از آن است که این عکس با دوربین هایرایز (HiRISE)  تعبیه شده در مدارگرد اکتشافی مریخ که قابلیت تصویربرداری با وضوح بسیار بالا را دارد به ثبت رسیده است. در این تکنیک برای افزایش کنتراست تصویر و دستیابی به وضوح مناسب، تغییراتی در رنگ ایجاد می‌شود و دلیل رنگ فیروزه مانند تپه شنی مریخ در این عکس، دربرداشتن مواد تشکیل دهنده‌ی لطیف‌تر نسبت به محیط اطراف یا ترکیبات متفاوت است.
به گفته ی «آلفرد مک ایوِن» یکی از زمین شناسان کیهانی در دانشگاه آریزونا: «تپه‌های شنی مریخ بر خلاف خاک سرخ این سیاره اکثرا خاکستری رنگ هستند؛ اما پس از تغییرات اعمال شده در تصویر با تکنیک هایرایز، به رنگ آبی فیروزه‌ای جلوه می‌کنند.»
ماموریت 720 میلیون دلاری MRO با رسیدن آن به مدار مریخ در سال 2006 آغاز شد. دایره وظایف این فضاپیما بسیار گسترده است و از کشف نشانه‌هایی دال بر وجود آب روی مریخ در گذشته‌های دور؛ تا شناسایی نقاط مناسب برای اعزام کاوشگر در آینده را شامل می‌شود. دوربین هایرایز مدارگرد اکتشافی مریخ چشمان تیزبینی دارد و قادر است اجسامی به کوچکی یک میز قهوه‌خوری را از مداری در ارتفاع 250 الی 316 کیلومتری سطح سیاره سرخ، مورد رصد قرار دهد. منبع: livescience

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (176)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 3131
  • انتشار تصویری از یک تپه شنی آبی رنگ عجیب در مریخ

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3