Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

31

مقارنه ی زیبای مریخ و خوشه پروین

مقارنه ی زیبای مریخ و خوشه پروین
پنجشنبه 31ام فروردین ماه 1396، دقایقی بعد از غروب آفتاب مقارنه ی خوشه پروین و مریخ را در ارتفاع 20 درجه ای خواهیم داشت.
فاصله ظاهری این دو جرم تقریباً 5 درجه می باشد. قدر مریخ 5/1  و خوشه پروین(هفت خواهران) نیز 37/1 می باشد. این دو جرم در صورت فلکی گاو قرار دارند.
خوشه پروین یک خوشه ستاره ای باز می باشد که به آن هفت خواهران  هم می‌گفتند، در صورت فلکی ثور یا گاو قرار دارد دارای تقریباً سه هزار ستاره می باشد ولی فقط هفت ستاره ی آن، با چشم غیر مسلح قابل مشاهده می باشد.
مریخی یا بهرام  به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین می چرخد، بزرگی بهرام نزدیک به یک‌دوم زمین و قطر آن ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد. روزهای بهرام ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه درازا دارند. از آن‌جا که محور سیاره بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. این سیاره دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد.
این مقارنه ی زیبا در قسمت غرب و شمال غرب آسمان تهران قابل رویت می باشد.تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (216)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2951
  • مقارنه ی زیبای مریخ و خوشه پروین

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری دز این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.
تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
22293280-22292246-22805006
info@sactehran.com
Asset 1 Asset 2 Asset 3