Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

23

آخرین ماه گرفتگی سال 95

آخرین ماه گرفتگی سال 95
آخرین ماه گرفتگی سال 1395 در بامداد 23 بهمن بر روی ماه کامل رخ می‌دهد.
آخرین ماه گرفتگی سال 95 در زمانی رخ خواهد داد که زمین در یک خط بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و باعث می‌شود سایه‌ی زمین به طور کامل بر روی ماه بیفتد. در بامداد شنبه 23 بهمن، ماه با عبور سایه‌ی زمین به تدریج به رنگ نقره‌ای تیره درمی‌آید و از آنجا که سایه‌ی بیرونی پراکنده‌تر زمین بر روی ماه می‌افتد، یک سایه‌ی ظریف‌تر نسبت به گرفتگی جزئی یا کلی ایجاد می‌شود که به ماه گرفتگی نیم سایه معروف است. با توجه به صاف بودن آسمان در این شب، تاریک‌تر شدن ماه به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. تشخیص گرفتگی ماه در نیمسایه زمین مشکل است.وقتی که گرفتگی ماه در نزدیکی یکی از گره های آن صورت گیرد ممکن است گرفتگی آن جزئی و یا کمی باشد، گرفتگی ماه وقتی جزئی است که قسمتی از کره ماه داخل قسمت تمام سایه زمین گرددو هنگامی کلی است که تمام کره ماه داخل قسمت تمام  سایه زمین شود. 
آخرین ماه گرفتگی سال 95 در ساعت 4 و 2 دقیقه بامداد شنبه به اوج خود می‌رسد
این رویداد در اروپا، آفریقا و غرب آسیا در اواخر شب در بخش جنوبی آسمان دیده می‌شود و در شمال، جنوب و مرکز آمریکا، بهترین دید در قسمت شرق آسمان وجود خواهد داشت. در کشور ما در ساعت 2 و 5 دقیقه‌ی بامداد شنبه، ماه وارد نیم‌سایه‌ی زمین شده و در ساعت 4 و 15 دقیقه‌ی بامداد به اوج گرفتگی خود می‌رسد. در این زمان، بخش‌های شمالی ماه تیره‌تر شده و سرانجام در ساعت 6 و 23 صبح، این ماه گرفتگی به پایان می‌رسد.
تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (694)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2930
  • آخرین ماه گرفتگی سال 95

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3