Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

30

انبساط خورشید و از بین رفتن حیات بر روی زمین تا 5 میلیارد سال آینده

انبساط خورشید و از بین رفتن حیات بر روی زمین تا 5 میلیارد سال آینده

بر اساس تحقیقات دانشمندان، خورشید تا 5 میلیارد سال دیگر به اندازه‌ی یک صدم حجم فعلی خود منبسط می‌شود. به گفته‌ی ستاره‌شناسان، بر اثر انبساط خورشید و تبدیل آن به یک ستاره‌ی کوتوله سفید، سیاره‌های زهره و زحل به کلی از بین رفته و حیات بر روی کره‌ی زمین نیز نابود خواهد شد.

دانشمندان با تحلیل ستاره‌ی L2 Puppis به این نتیجه رسیدند که این ستاره در 5 میلیارد سال پیش‌، مشخصاتی مانند خورشید در وضعیت فعلی داشته است. L2 Puppis حدود 200 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد  و سرنوشت آن نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که خورشید در آینده چگونه رشد کرده و سایر عناصر منظومه‌ی شمسی به چه سرنوشتی دچار خواهند شد.
انبساط خورشید و تبدیل به ستاره‌ی کوتوله سفید

پروفسور لین دسین (Leen Decin) از موسسه ستاره‌شناسی KU Leuven در این رابطه اظهار کرد که خورشید در 5 میلیارد سال آینده به یک ستاره‌ی سرخ رنگ تبدیل می‌شود  و حجم آن به اندازه‌ی یک صدم حجم فعلی منبسط خواهد شد. در نتیجه‌ی این رویدادها، خورشید به یک ستاره‌ی کوتوله سفید تبدیل می‌شود که هم اندازه‌ی زمین است اما از آنجا که تنها یک قاشق از مواد سطح ستاره‌ی کوتوله حدود 5 تن وزن دارد، وزن آن از زمین بیشتر خواهد بود.

آینده‌ی کره‌ی زمین هنوز مشخص نیست، اما با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود که انبساط خورشید هرگونه حیات در این سیاره را از بین ببرد. محققان در تلاشند تا با استفاده از تلسکوپ Alma Radio به تحلیل و بررسی ستاره‌ی   L2 Puppis  ادامه داده و جواب این سوالات را پیدا کنند.

ستاره‌ی L2 Puppis در 5 میلیارد سال پیش، وضعیت یکسانی با خورشید داشت اما به مرور زمان تغییر کرده و یک سوم حجم آن از بین رفت. دانشمندان بر این باورند که چنین سرنوشتی در انتظار خورشید هم هست. آن‌ها سیاره‌ای را در 300 کیلومتری این ستاره کشف کرده‌اند که می‌تواند اطلاعاتی از آینده‌ی زمین را در اختیار ستاره‌شناسان قرار دهد.
تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1004)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2901
  • انبساط خورشید و از بین رفتن حیات بر روی زمین تا 5 میلیارد سال آینده
  • انبساط خورشید و از بین رفتن حیات بر روی زمین تا 5 میلیارد سال آینده

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3