Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

24

تلسکوپ هابل تغییری در صورت فلکی دوشیزه را رصد کرد

تلسکوپ هابل تغییری در صورت فلکی دوشیزه را رصد کرد
صورت فلکی دوشیزه دارای کهکشانهای زیادی می باشد که تا حدی به دلیل حضور مجموعه پرجرم و به هم پیوستۀ گرانشیِ بیش از 1300 کهکشان به نام خوشه دوشیزه می باشد. یک عضو ویژه این مجموعه کیهانی، NGC 4388، که در این تصویر نشان داد شده است . این تصویر با دوربین پهن میدان شماره 3 تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.
چون NGC 4388، حدود 60 میلیون سال نوری فاصله دارد، این کهکشان تاثیرهای مطلوب کمتری از متعلق بودن به چنان خوشه کهکشانی پرجرمی را تجربه می کند. این کهکشان تحت یک تغییر بوده و مشخصاتِ تا حدی عجیب را بدست آورده است.
درحالیکه اطراف کهکشان یکنواخت و بدون عوارض می باشد که این یک جنبه کلاسیک یک کهکشان بیضوی است، مرکز آن مجراهای گَرد و غبار محدود شده در دو بازوی مارپیچی متقارن را نشان می دهد که از هسته درخشان کهکشان خارج می شوند که این یکی از مشخصه های واضح کهکشان مارپیچی است. درون بازوها نقطه نقطه های آبی رنگ روشن محل ستاره های جوان را نشان می دهد که بر این موضوع دلالت دارند که NGC 4388 میزبان انفجارههای اخیر تشکیل ستاره بوده است.
به نظر می رسد ترکیب ویژه گی های نامعمول این کهکشان به دلیل برهمکنش بین NGC 4388  و کهکشانهای دیگر در خوشه دوشیزه می باشد.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (925)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2895
  • تلسکوپ هابل تغییری در صورت فلکی دوشیزه را رصد کرد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3