Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

03

حلقۀ کمرنگ F و پرومتئوس

حلقۀ کمرنگ F و پرومتئوس
در این تصویر از فضاپیمای کاسینی عوارض سطحی قمر سیاره کیوان، پرومتئوس، نمایان می باشد. بیشتر تصویرهای کاسینی از پرومتئوس خیلی دورتر از آن می باشند که دهانه های منفرد قابل تشخیص باشند، به همین دلیل این تصویر نمایی کمیاب را نشان می دهد.
حلقۀ نازکF  کیوان که یک خط قطری را که از مرکز بالا شروع می شود می سازد، در بعضی تصویرهای کاسینی، درخشان و پررنگ دیده می شود البته نه در این تصویر. از آنجاییکه خورشید تقریباً در پشت کاسینی در این تصویر می باشد، بیشتر نور برخورد کننده به حلقۀ F پراکنده شده و از دوربین دور می شود بنابراین این تصویر تیره دیده می شود. پراکندگی نور مانند این، ویژگی حلقه هایی است که ذره های ریز را در بردارند مانند حلقۀ F. 
این منظر به سمت بخش تیره حلقه ها از حدود 14 درجه زیر صفحه حلقه ها است. این تصویر در نور مریی با دوربین ریز زاویه فضاپیمای کاسینی در 24 سپتامبر 2016 گرفته شد.
تصویر از فاصلۀ حدوداً 364000 کیلومتری از پرومتئوس گرفته شد و با زاویه خورشید-پرومتئوس-فضاپیمای 51 درجه می باشد. مقیاس تصویر 2 کیلومتر بر پیکسل می باشد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ماموریت کاسینی-هویگنس به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:
http://saturn.jpl.nasa.gov 
http://www.nasa.gov/cassini
http://ciclops.org

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (900)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2882
  • حلقۀ کمرنگ F و پرومتئوس

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3