Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

26

طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ

طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ
محققان بنیاد نشنال جئوگرافیک از اولین مدل فیزیکی خانه های مریخی رونمایی کردند. طرح خانه‌ی ساکنان آینده مریخ که در مقیاس واقعی و با مواد قابل دسترس در این سیاره ساخته شده، به عنوان طرح برگزیده نمایشگاه بنیاد نشنال جئوگرافیک انتخاب شد.

ایده‌ی زندگی در سیارات دیگر همواره در داستان‌های علمی تخیلی وجود داشت؛ اما امروزه دیگر این ایده دور از دسترس نیست. ناسا و اسپیس ایکس در حال برنامه‌ریزی برای ارسال ماموریت به مریخ هستند و سکونت انسان در این سیاره نیز بسیار نزدیک به نظر می‌رسد

اکنون بنیاد نشنال جئوگرافیک در رصدخانه سلطنتی گرینویچ از یک مدل واقعی و فیزیکی خانه های مریخی رونمایی کرد. این خانه در مقیاس واقعی و با مواد قابل دسترس در مریخ ساخته شده و قادر است تا ساکنان مریخ را در برابر عوامل خطرناک محافظت کند.

آجرهای مورد نیاز برای ساخت گنبد این خانه از خاک مریخ تهیه شده و دو در مجهز به قفل هوایی نیز در آن قرار گرفته که بازیافتی از تجهیزات سفینه‌های استفاده شده در سفرهای مریخی است.
طراحی خانه های مریخی با الهام گرفتن از خانه یخی اسکیموها

ستاره‌شناس رصدخانه سلطنتی گرینویچ در لندن به نام دکتر مارتین کوکولا (Dr. Martin Kukula)  عنوان کرده است که طراحی این خانه شگفت‌انگیز از ایگلو یا همان خانه‌های یخی اسکیموها الهام گرفته است. خانه‌های مریخی با استفاده حداکثری از مواد موجود در مریخ ساخته می‌شود و پناهگاهی برای ساکنان این سیاره خواهد بود.

دکتر کوکولا در ادامه افزود که با استفاده از مواد موجود در مریخ دیگر نیازی به حمل تجهیزات اضافی از زمین به منظور ساخت پناهگاه نیست و به این ترتیب هزینه‌ی سفر به سیاره سرخ به شدت کاهش می‌یابد. همچنین درون این خانه‌ها امکان پرورش گیاهان برای تامین غذا و اکسیژن وجود دارد که این کار می‌تواند محیط زندگی در مریخ را بسیار مطلوب‌تر کند.در سقف گنبدی خانه های مریخی نیز تمام امکانات لازم برای ماموریت دوساله مریخ‌نوردان از جمله تلویزیون و نمایشگر ساعت مریخی وجود دارد. به علاوه برای تولید ابزار و ادوات مورد نیاز احتمالی از چاپگرهای سه بعدی درون هر پناهگاه استفاده خواهد شد.

  

 همچنین امکانات ضروری برای زندگی مانند اکسیژن و آب به وسیله‌ی ایستگاه‌های موجود در تونل‌های زیرزمینی تامین می‌شود و تمامی خانه های مریخی در این طرح به صورت کلونی از طریق تونل به یکدیگر مرتبط خواهند بود.

منبع :  newatlas

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (997)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2876
  • طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ
  • طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ
  • طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ
  • طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ
  • طراحی خانه های مریخی با استفاده از مواد موجود در سیاره سرخ

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3