Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

19

ماموریت ماه ناسا اطلاعاتی در مورد برخوردهای بزرگ به دست آورد.

ماموریت ماه ناسا اطلاعاتی در مورد برخوردهای بزرگ به دست آورد.

این تصویر حفره شرقی در ماه را نشان می دهد. این حفره حدود 930 کیلومتر پهنا و سه حلقۀ مشخص دارد که مانند یک صفحه هدف گیری می باشد. این تصویر موزاییکی توسط مدارگرد شناسایی ماه ناسا گرفته شده است.

این نقشه رنگی قدرت گرانش سطحی را در سطح حفره شرقی در ماه نشان می دهد که با استفاده از داده های به دست آمده از GRAIL تهیه شده است.اطلاعات جدید به دست آمده از GRAIL در مورد برخوردهای بزرگ که در ابتدای پیدایش ماهِ زمین و سایر جرمهای جامد مثل زمین و بهرام و قمرهای خارج منظومه خورشیدی زیاد بودند، به ما آگاهی می دهند. 

این حفره 8/3 میلیارد سال پیش تشکیل شده است و بهترین نمونه از حفره های چند حلقه ای می باشد. تا امروز دانشمندها نتوانسته اند علت مشخصی را برای وجود حلقه ها در حفره های حلقه دار پیدا کنند. آنها نیاز دارند تا ساختار زیرین این حفره ها را بررسی نمایند.
برخوردهای قوی ای که این حفره بزرگ را به وجود آورده اند تاثیر مهمی در تاریخچه زمین شناسی ماهِ ما داشته اند. آنها باعث تکان خوردن و ذوب شدن وشکسته شدن اساسی پوست ماه جوان شدند. آنها همچنین باعث انفجار مواد از درون به سطح ماه و پوشاندن سطوح قبلی شدند. دانشمندها از این مواد برای پیدا نمودن عمر سطوح ماه استفاده می نمایند. تحلیلها نشان می دهند که در این برخورد حداقل 4/3 میلیون کیلومتر مکعب از مواد (153 برابر بیشتر از حجم کل دریاچه های پنجگانه در مرز آمریکا و کانادا) به بیرون از حفره پرتاب شده است. 
برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایید:
http://www.nasa.gov/grail
تعداد امتیازات: (3) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1227)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2871
  • ماموریت ماه ناسا اطلاعاتی در مورد برخوردهای بزرگ به دست آورد.
  • ماموریت ماه ناسا اطلاعاتی در مورد برخوردهای بزرگ به دست آورد.

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3