Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

09

مقارنه ی زیبای سیاره زهره و زحل با ستاره قلب الاعقرب

مقارنه ی زیبای سیاره زهره و زحل با ستاره قلب الاعقرب
سه شنبه 11 ام آبانماه 1395، لحظاتی بعد از غروب خورشید مقارنه ی زیبای سیاره زهره، سیاره زحل و ستاره قلب الاعقرب را خواهیم داشت. فاصله ظاهری این سه جرم تقریباً 6 درجه و در قسمت جنوب غرب آسمان قرار دارند. سیاره زهره با قدرظاهری 02/4- ، سیاره زحل با قدرظاهری 53/0 در صورت فلکی حوا و ستاره قرمز رنگ قلب الاعقرب با قدرظاهری 03/1 در صورت فلکی عقرب قرار دارند. 
سیاره ناهید  نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد، این سیاره بدون ماه است و از بسیاری دیدگاه‌ها چون اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد، آن را خواهرِ زمین نامیده اند. جو ضخیم و غلیظ آن موجب می‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد. زحل دارای 62 قمر است، تیتان با قطر ۵۱۵۰ کیلومتر بزرگترین آنهاست و  تنها قمر در تمامی منظومه شمسی است که دارای اتمسفر کافی برای وجود واکنشهای شیمیایی می‌باشد. همچنین تیتان تنها قمر دارای دریاچه هیدروکربن است. چهار قمر رئا، دیونه، تتیس و یاپتوس نیز قطرهایی بین ۱۰۵۰ کیلومتر و ۱۵۳۰ کیلومتر را دارا می‌باشند. 
 ستاره قرمز قلب العقرب که به آن آلفای صورت فلکی عقرب نیز می گویند پر نور ترین ستاره این صورت فلکی است. قلب العقرب در دسته غول های سرخ قرار دارد که دارای قطری برابر با 482,800,000 کیلومتر در حدود 300 برابر قطر خورشید است. فاصله این غول سرخ از زمین در حدود 400 سال نوری است. قطر آن حدود700 برابر خورشید بوده و در صورتیکه در جای خورشید قرار می گرفت تا نزدیکی مدار مشتری رادر دل خود جا می داد. 
علاقه مندان می توانند مقارنه ی این سه جرم زیبا را  دقایقی بعد از غروب خورشید در آسمان تهران و در قسمت جنوب غرب آسمان در ارتفاع 20 درجه مشاهده کنند.
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (975)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2864
  • مقارنه ی زیبای سیاره زهره و زحل با ستاره قلب الاعقرب

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3