Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

09

تغییر رنگ در شمال سیاره کیوان

تغییر رنگ در شمال سیاره کیوان
این دو تصویر رنگی از فضاپیمای کاسینی ناسا تغییر رنگ در ظاهر منطقۀ قطب شمال کیوان را بین سالهای 2012 تا 2016 نشان می دهند.
دانشمندها در حال تحقیق در مورد دلیلهای بالقوه برای تغییر رنگ این منطقه شش ضلعی در قطب شمال کیوان هستند. به نظر می آید که تغییر رنگ اثری از تغییر فصل در کیوان می باشد. به ویژه تغییر رنگ از آبی به طلایی ممکن است ناشی از افزایش تولید مه های فوتوشیمیایی در جو این سیاره باشد که با نزدیک شدن به انقلاب تابستانی در ماه مِی سال 2017 در قطب شمال این سیاره در حال وقوع است. 
پژوهشگرها بر این باورند که شش ضلعی، که یک تندباد شش وجهی است، ممکن است مانند یک سد عمل نماید که از ورود ذرات غباری که خارج آن تولید شده اند جلوگیری می کنند. در طول زمستان هفت سالۀ کیوان، جو قطب این سیاره از آلاینده های تولید شده توسط واکنشهای فوتو شیمیایی، واکنشهایی که شامل نورخورشید و جو می باشند، پاک شده است. از آنجاییکه سیاره در آگوست 2009 به نقطۀ برابری شب و روز می رسد، جو قطب آن به طور مدام در معرض نور خورشید قرار گرفته و آلاینده ها درون منطقۀ شش ضلعی، دور قطب شمال، به وجود آمده اند که باعث می شوند در حال حاضر جو قطب مه آلود به نظر آید.
اثرهای دیگر شامل تغییرهایی در چرخشهای جوی نیز می توانند نقشی بر عهده داشته باشند. دانشمندها بر این باورند که الگوهای فصلی متغیر گرما گرفتن از خورشید احتمالاً بر بادها در منطقه های قطبی اثر می گذارد. 
برای اطلاعات بیشتر در مورد ماموریت کاسینی- هویگنس به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:
http://saturn.jpl.nasa.gov
http://www.nasa.gov/cassini 

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (940)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2863
  • تغییر رنگ در شمال سیاره کیوان

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.ir

Asset 1 Asset 2 Asset 3